برندسازی شخصی دکتر روحانی با رنگ بنفش و کلید دوست عزیزی با ارسال نظر پرسیده اند: آقای توکلی، من یک خبری خواندم در مورد تجربه موفق در برندسازی سیاسی، اینکه دکتر آشنا تونستن با طرح کلید و رنگ بنفش در موفقیت دکتر روحانی در انتخابات سهیم بشن.
سوالی که دارم اینه که چطور میشه از این مساله درس گرفت و ازش در برند سازی الگوبرداری کرد؟

حمید توکلی: نامزدهای ریاست جمهوری به طور معمول افرادی میانسال هستند. به همین جهت میانسالان و بزرگسالان آنها را بیشتر شناخته و مسئولیت های سابقشان را به خاطر می آورند تا جایی که بسیاری از آنها همان زمانی که ترکیب نامزدها مشخص می شود، نامزد مطلوب را برگزیده و کمتر تحت تاثیر فعالیت های انتخاباتی قرار میگیرند. اما جوانان شناخت زیادی از نامزدها نداشته و ناچارند برای انتخاب صحیح به تحقیق روی آورند. به همین علت نامزدهای محترم در تبلیغات انتخاباتی بر جوانان تمرکز می کنند. چرا که آنها انعطاف پذیری بیشتری در انتخاب داشته و حتی احتمال دارد بسته به شرایط موجود تا پیش از رای دادن چند بار نامزد مورد انتخابشان را تغییر دهند. همینطور به نظر می رسد که جوانان نسبت به میانسالان بیشتر تحت تاثیر شعارها و برنامه ها قرار دارند چون نگاه آنها به سمت آینده است اما میانسالان بیشتر به گذشته نامزدها تکیه کرده و به شعارها و برنامه ها اعتماد کمتری دارند. به طور معمول طرح هایی چون انتخاب رنگ برای جلب نظر جوانان طراحی و اجرا می شوند.

انتخاب رنگ دو مزیت عمده برای دکتر روحانی ایجاد کرد:
۱برندسازی شخصی دکتر روحانی. نمایش میزان احتمال رای آوری: زمانی که فردی برای خرید لپ تاپ اقدام می کند، به راحتی می تواند از میان برندهای موجود یکی را انتخاب کرده و خریدش را انجام دهد اما انتخاب رئیس جمهور یک انتخاب جمعی است؛ یعنی افراد می دانند که نامزد مورد نظر آنها الزاما رئیس جمهور نشده و کسی رئیس جمهور می شود که مورد نظر اکثریت مردم باشد. به همین علت در انتخابات ریاست جمهوری، مردم با جدیت بیشتری تلاش می کنند که آرای سایرین را به سمت نامزد مورد نظر خود جلب نمایند، همچنین بسیار مایلند که از روی شواهد مختلف نتایج انتخابات را پیش بینی کرده و طوری رای دهند که به اصطلاح رای شان نسوزد. در نتیجه گاهی اشخاص از آنجاییکه پیش بینی می کنند نامزد مطلوبشان فرصت ناچیزی برای پیروزی دارد، از میان دو یا سه نفری که احتمال پیروزی بیشتری دارند یکی را انتخاب می کنند. بنابراین اینکه نامزدها تلاش کنند از طریق راههای مختلف به مردم نشان دهند احتمال پیروزی آنها بسیار زیاد است در نتایج انتخابات تاثیر چشمگیری خواهد داشت. یکی از این راهها انتخاب رنگ مشخص است، با این ابزار آنها می توانند احتمال بالای رای آوری خود را به نمایش بگذارند.

۲رنگ در برندسازی شخصی. توصیه ی کلامی بدون کلام: هرچند مردم دوست دارند که سایرین را به سمت نامزد مطلوبشان بکشانند اما با محدودیت هایی در این زمینه مواجه اند، مثلا برخی به علت آنکه نمی خواهند وارد بحث و جدل شوند از توصیه ی نامزد مورد نظرشان صرف نظر می کنند. اما افرادی که هیچ ترسی از شروع گفتگو با دیگران و بحث در مورد انتخابات ندارند نیز با محدودیت هایی رو به رو هستند، چراکه ممکن است نامزد مورد نظر را صرفا به دوستان و اهل فامیل توصیه کنند. استفاده از رنگ به عنوان ابزاری برای انتقال پیام این امکان را به همه ی افراد می دهد که به راحتی بدون آنکه حتی سخنی به زبان بیاورند به دیگران در مورد نامزد مورد نظر توصیه نمایند. آنها با لباس رنگی شان در خیابان ها قدم می زنند، در ساعاتی که فعالیت های تبلیغاتی ممنوع است نیز همان لباس را بر تن داشته و با همان لباس به پای صندوق های رای می روند.

میزان اثربخشی کلید و رنگ بنفش چقدر بوده است؟
روحانی، هاشمی رفسنجانی و خاتمیوقتی یک نامزد به عنوان یک برند شخصی مورد انتخاب قرار گرفته و پیروز می شود بسیار مهم است که بدانیم نه یک عامل بلکه مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داده و زمینه ساز پیروزی شده اند. زمانی میتوان میزان اثربخشی کلید و رنگ بنفش در پیروزی دکتر روحانی را بهتر ارزیابی کرد که در کنار سایر عوامل پیروزی قرار بگیرد. به طور معمول آن عاملی موثرتر است که دست نیافتنی تر باشد. همه ی نامزدهای محترم ریاست جمهوری می توانستند صاحب کلید و یا چیزی مثل آن باشند، همه ی این عزیزان می توانستند از رنگ بنفش یا رنگ دیگری استفاده کنند و استفاده از این دو عامل برای آنها بسیار ساده و دست یافتنی بود؛ اما آیا همه ی آنها می توانستند حمایت آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام خاتمی را جلب نمایند؟

اینگونه طرح ها اثربخش هستند اما نباید فراموش کنیم که مهمترین عامل پیروزی دکتر روحانی، طرز تفکر، بیانات و نحوه ی عملکرد ایشان از ابتدای عمر تا انتخابات است. این کلیدی ترین عامل پیروزی هر رئیس جمهور می باشد. ساده به نظر می رسد اما این همان عاملی است که زمینه ساز دست یابی به عوامل دست نیافتنی تر است.

دکتر روحانی و هاشمی رفسنجانیدر نهایت اگر می خواهیم از پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری درسی گرفته و از آن در برندسازی بهره ببریم بهترین کار این است که ببینیم ایشان از ابتدای عمر تا امروز چگونه فکر کرده و چگونه عمل کرده اند. اشتباه است اگر برای بررسی عوامل پیروزی فقط به اتفاقات دو ماه قبل از انتخابات فکر کنیم. هیچ پیروزی ای یک شبه اتفاق نمی افتد. شاید اگر از خود ایشان سوال شود که مهمترین عامل پیروزی شما چه بوده است، بگویند نحوه ی تربیت بنده در دوران کودکی مهمترین عامل پیروزی ام در تمام مراحل زندگی بوده است.

مطالعه بفرمایید: