در نامینیک وبسایت های زیادی را نقد و بررسی خواهیم کرد، وبسایت هایی که هر کدامشان درسهایی به ما می دهند، نقد را از وبسایتی شروع میکنیم که خودمان آن را راه اندازی کرده ایم، سایت مهدیکا

اهمیت رنگ در برندسازی اینترنتی۱٫ رنگ: رنگ آبی به عنوان رنگ برند مهدیکا انتخاب شده است، از آبی در طراحی لوگو، طراحی سایت و … استفاده شده اما از اشتباهاتمان در مهدیکا این است که در طراحی جلد کتاب های الکترونیکی و صفحه آرایی آنها، از رنگ آبی استفاده نکرده ایم، این در حالی است که کتاب های نارنجی و طوسی رنگ مهدیکا، بیشترین سهم بازدید را به خود اختصاص داده اند.

۲٫ دامنه سایت: هرچند دامنه ی mahdika.com به همان صورتی که خوانده می شود، تایپ می گردد و  اکثر افراد آن را به یک صورت می نویسند اما تا به حال با دو نفر مواجه شده ام که وقتی از آنها خواستم مهدیکا.کام را در مرورگر تایپ کنند، اینطور نوشتند: mahdik.com

یعنی حرف a آخر مهدیکا را تایپ نکردند، علت آن بود که آن دو نفر حرف k را به صورت کا تلفظ می کردند، البته تعداد بسیار کمی دچار این اشتباه می شوند اما اگر این اشتباه برای نام گذاری برندی مهم تر اتفاق می افتاد، مشکل بیشتر دیده می شد، خوشبختانه اکثر مخاطبین مهدیکا، مدیران سایت ها هستند و احتمال آنکه دچار چنین خطاهایی شوند بسیار کم است اما اشتباه هر چقدر هم که کوچک باشد، اشتباه است.

راه حل: بهتر است بعد از آنکه دامنه ای را برای ثبت در نظر میگیرید، لااقل با ۱۰ نفر از دوستانتان تماس گرفته و پس از ذکر نام دامنه از آنها بخواهید که آدرس سایت مد نظرتان را به صورت پیامک برایتان ارسال کنند، وقتی پشت تلفن می گویید مهدیکا.کام را میخواهم ثبت کنم، جمله را آرام و شمرده نخوانید، به صورت معمولی آدرس سایت را بگویید و منتظر دریافت پیامک هایشان بمانید، وقتی هر ۱۰ پیامک به دستتان رسید، ببینید آیا همه ی آنها آدرس سایت را درست تایپ کرده اند یا نه؟ با این آزمون از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کنید.

۳٫ نام برند: در صفحه درباره مهدیکا، اینطور نوشته بودیم: “ایده راه اندازی سایتی جدید جهت توسعه بهینه سازی وب سایت های ایرانی در دی ماه به ذهن ما خطور کرد، زمانی که در کرج بودیم، از این رو وقتی به دنبال انتخاب اسم، اسامی مختلف را بررسی کرده و با هم گفتگو می کردیم به اینجا رسیدیم که بهتر است ترکیبی از زمان و مکان بسازیم، زمان: ماه دی،  مکان: کرج  روی کاغذ نوشتیم  ماهدیکرج و بعد از آنکه این اسم را در حالت های مختلف آزمایش کردیم نهایتا مهدیکا را انتخاب نمودیم”

نقد برندسازی اینترنتی مهدیکادر انتخاب نام مهدیکا چندین معیار انتخاب نام رعایت شده و نهایتا به اسمی خاص و یکتا رسیدیم اما در نهایت دچار اشتباه بزرگی شدیم، بعدها دریافتیم برای انتخاب یک نام می بایست از مراحل دیگری نیز عبور کرده و معیارهای بیشتری را در نظر بگیریم، در آینده این مراحل را با جزئیاتش آموزش خواهم داد اما فعلا به بیان مهمترین مشکل نام مهدیکا بسنده خواهم کرد، بارها ایمیل هایی از سوی کاربران دریافت کردم که ابتدایش با چیزی شبیه به این آغاز شده بود: “با سلام خدمت آقای مهدی توکلی” – نام بنده حمید است نه مهدی!

نام مهدیکا از نظر ما هیچ ارتباطی به اسم مهدی نداشت، اما از نگاه بسیاری از مخاطبین این نام متشکل از مهدی+کا بود، نظر ما خیلی مهم نیست، نگاه مخاطب تعیین کننده است، زمانی که شخصی نام مهدیکا را از دوستش می شنود: سایت مهدیکا رو دیدی؟ چنانچه این سایت را نشناسد، در اولین لحظات نه تنها نمی تواند ارتباطی بین مهدیکا و سئو بیابد بلکه این سایت را به مهدی ربط خواهد داد، شاید فکر کند مهدیکا نام وبلاگ شخصی است به اسم مهدی و فکرهای دیگر… نیازی نیست که نام برند دقیقا به محصول اشاره کند اما بهتر است لااقل منحرف کننده نباشد.

راه حل: برای پیشگیری از این اشتباه پیشنهاد میکنم قبل از ثبت دامنه ی سایت جدیدتان، بدون آنکه توضیحی در مورد موضوع سایت بدهید، از تعدادی از دوستانتان بپرسید که: فکر می کنی سایتی به اسم مهدیکا در مورد چه موضوعی باشد؟ چه برداشتی از شنیدن این نام داری؟ پاسخ هایشان را نوشته و جمع آوری کنید، نهایتا بررسی کنید که آنچه آنها می گویند تا چه حد به آنچه پیش بینی می کردید نزدیک است، همیشه نیازی نیست آنها دقیقا همان چیزی را بگویند که می خواهید، اما از پاسخ آنها چیزهای زیادی دریافت خواهید کرد. (آنچه گفته شد در مورد همه ی برندها صحت ندارد، گاهی بهتر است نام برند، در ابتدای مسیر خالی از هرگونه پیامی باشد.)

مهدیکا با همه ضعف هایی که داشته و دارد، زمینه ساز حضور نامینیک شد و هنوز هم اگر “برندسازی اینترنتی” را در گوگل جستجو کنید، مهدیکا را بالاتر از نامینیک خواهید یافت:

برندسازی اینترنتی در گوگل

چنانچه مایلید، شما نیز مهدیکا یا نامینیک را نقد کنید، در نظرات یا هر جایی که دوست دارید.