حتما تا به حال نام آی سیم را شنیده اید؛ سیم کارتی با پیش شماره ی ۰۹۰۲ که به عنوان برندی جدید در زمستان سال ۹۲ معرفی شده است. برندی تحت برند ایرانسل که می خواهد به عنوان سیم کارتی با پرستیژ در کنار رقبای خود قرار بگیرد. به نظر می رسد ایرانسل در مسیر برندسازی برای آی سیم دارای نقاط قوت و ضعفی است که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت: برندسازی لوکس و ایرانسل

نقطه ضعف: رقابت در میدان پر هزینه

سایت ایرانسل در معرفی آی سیم اینطور توضیح داده است: “سیم‌کارت دائمی آی‌سیم با پیش شماره خاص ۰۹۰۲ مختص مشترکینی است که به دنبال تفاوت و برتری هستند.” از نحوه معرفی آی سیم پیداست که قرار است به عنوان برندی لوکس و با پرستیژ در اذهان مردم جای گیرد. اما در حال حاضر کدام سیم کارت به عنوان سیم کارت با پرستیژ شناخته شده است؟ پاسخ روشن است، سیم کارت همراه اول. بنابراین ایرانسل با ارائه ی آی سیم در پی آن است که بر سر جایگاه پرستیژ با همراه اول وارد رقابت شود. تصمیم به رقابت در حوزه ی پرستیژ برای ایرانسل پرهزینه خواهد بود. آن هم در شرایطی که پرستیژ برای مهمترین رقیب ایرانسل، یعنی همراه اول، یک جایگاه حیاتی محسوب می گردد. بنابراین طبیعی است که همراه اول برای حفظ جایگاهش با تمام قوا وارد میدان رقابت شود. وارد شدن ایرانسل به این حوزه از رقابت، نتیجه ای جز هدر دادن بودجه ی بازاریابی ندارد. بهتر است برندها در حوزه هایی وارد رقابت شوند که بتوانند با صرف کمترین هزینه، به بیشترین میزان سود خالص دست یابند.

نقطه قوت: خلق برندی جدید

چرا ایرانسل مستقیما از نام شناخته شده ی خودش استفاده نکرده و نام جدید آی سیم را برای این رقابت تازه انتخاب نموده است؟ زمانی که ایرانسل متولد نشده بود، داشتن یک خط تلفن همراه، نشان از قدرت مالی صاحبش بود، تا جایی که وقتی میخواستند به قدرت مالی یک خواستگار اشاره کنند، داشتن موبایل را در کنار داشتن خانه و ماشین ذکر می کردند. اما با حضور ایرانسل، پرستیژ تلفن همراه زیر سوال رفت، درواقع ایرانسل پرستیژ شکن بود، حال چطور می تواند با پرستیژ باشد؟ مدیران برند ایرانسل به خوبی درک کردند که تغییر جایگاه برندشان بسیار پیچیده و پرهزینه است، بنابراین راه بهتر را انتخاب کرده و تصمیم به ایجاد برندی جدید گرفتند. البته برند آی سیم به طور کامل از برند ایرانسل مستقل نبوده و از آن اعتبار میگیرد. آی سیم در آیفون، برندسازی برای آی سیم

نقطه ی ضعف: نام گذاری مقلدانه

آی سیم برای آی فون. بسیاری از اشخاصی که آیفون دارند، مشتری بالقوه برندهای لوکس هستند. ظاهرا ایرانسل خواسته با تقلید روشن از شیوه نام گذاری برند اپل، نزدیکی بیشتری با برندهای لوکس پیدا نماید. تمایز، یکی از مهمترین معیارها در انتخاب نام برند است اما ایرانسل در انتخاب نام آی سیم نه تنها این معیار را در نظر نگرفته بلکه به صورت آگاهانه به جای تمایز، مسیر تشابه را پیموده است.

نقطه ضعف: عدم تناسب قیمت با ارزش

ایرانسل مانند بسیاری برندهای دیگر، نگاه ساده انگارانه ای در مورد نحوه ایجاد یک برند لوکس داشته و قیمت بالا را مهمترین عامل پرورش اینگونه برندها می داند. حال آنکه برندهای لوکس عمدتا نوآور، پیشقدم و بسیار با ارزش هستند و قیمت بالا صرفا یکی از مشخصه های آنهاست نه همه ی آن چیزی که دارند. البته قیمت آی سیم آنقدرها هم بالا نیست، ۱۲۰ هزار تومان برای یک کالای لوکس قیمت پایینی محسوب می شود با این وجود از دید بسیاری از مردم، این قیمت برای آی سیم بالاست، چراکه ایرانسل به نسبت افزایش قیمتی که برای این برند قائل شده، ارزش قابل توجهی به آن اضافه نکرده است. در شرایطی که آی سیم برتری خاصی نسبت به سیم کارت ایرانسل ندارد، شعاری چون “خطی نو در ارتباط” که توقع مشتری از محصول را افزایش می دهد، عامل دیگری برای عمق بخشیدن به این نقطه ی ضعف در مسیر برندسازی اش خواهد بود. به امید نامی نیک برای ایرانسل و همه برندهای ایرانی.

مطالعه فرمایید:

  1. همانطور که می دانید رنگ برند ایرانسل زرد است…
  2. ایرانسل نیز با نوآوری ها و قیمت پایین ترش در بازار شناخته شد…