گل رنگارنگ
بعد از انتشار “رنگ زرد متعلق به کدام برند است؟” یکی از عزیزان با ارسال نظری فرمودند: “با داشتن میلیون ها کد هگزادسیمال رنگ، طیف رنگ زرد زیادی موجود است و هر برند می تواند تا چند رنگ زرد را مورد استفاده قرار دهد. رنگ هایی که در ظاهر تفاوتی ندارند اما با بررسی کد رنگ، متوجه تفاوت اندک آنها خواهیم شد.” در ادامه این مساله را بررسی خواهیم کرد.
منظور از کد هگزادسیمال رنگ چیست؟

انتخاب کننده ی رنگ در فتوشاپ

کافی است نرم افزار فتوشاپ را باز کرده و برای انتخاب رنگ اقدام نمایید؛ همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می فرمایید، بعد از انتخاب هر رنگ، یک کد خاص در پایین پنجره نمایش داده می شود که با آن می توانید رنگ مد نظرتان را به طور دقیق مورد استفاده قرار دهید. ممکن است یک طراح برای حفظ یکپارچگی رنگ ها در طرح های مختلفی که برای یک برند تهیه می کند، این کد رنگ را یادداشت نموده تا دفعات بعدی نیز دقیقا از همان رنگ بهره ببرد.

بنابراین ما تعداد زیادی کد هگزادسیمال رنگ زرد خواهیم داشت که ممکن است تفاوت بسیار اندکی با یکدیگر داشته باشند. به رنگ های مورد استفاده در سایت ایرانسل، سایت مدرسان شریف و تبلیغات اخیر سامسونگ دقت بفرمایید:

کد رنگ هگزادسیمال

آنچه بیان شد، نگاهی است که یک طراح به دنیای رنگ ها دارد؛ اما برای حرکت صحیح در مسیر برندسازی نیاز به کسب یک مهارت بسیار مهم و کلیدی داریم: “مهارت نگاه کردن از دید مشتری”. یک طراح می گوید مدرسان شریف از ffde00 استفاده کرده است اما یک مشتری می گوید: رنگ برند مدرسان شریف زرد است.

بنابراین وقتی می خواهیم رنگی برای برند خود انتخاب کنیم نه میلیون ها رنگ بلکه شاید کمتر از ۱۰ رنگ داشته باشیم. رنگ های باهویتی چون آبی، بنفش، قرمز، نارنجی، زرد، سبز، صورتی، سیاه و سفید که در میان ملت های مختلف دنیا شناخته شده و نامی مستقل برای خود دارند.

از نگاه مشتری رنگ زرد از رنگ نارنجی جداست، اما این دو رنگ به هم نزدیک هستند. همانطور که صورتی و بنفش به یکدیگر نزدیک می باشند. در بهترین حالت ممکن رنگی که برای برند خود انتخاب می کنیم باید دورترین رنگ از رنگ برند رقیب ما باشد. وقتی ایرانسل رنگ زرد را برگزید، استفاده ی همراه اول از رنگ نارنجی اشتباه است، همراه اول آبی را انتخاب کرد که به عنوان یک رنگ سرد به اندازه ی کافی از رنگ گرم زرد فاصله بگیرد. پس با در نظر گرفتن اهمیت تمایز در انتخاب رنگ، دامنه ی انتخاب ما باز هم محدود تر می شود.

در صورتی که دو یا چند برند در یک طبقه بندی همزمان از یک رنگ خاص به عنوان رنگ برند استفاده نمایند، در عمل این احتمال وجود دارد که آن رنگ تبدیل به رنگ آن طبقه بندی شود. به عنوان مثال اگر اکثر رستوران ها از رنگ قرمز بهره ببرند دیگر نمی توان گفت رنگ قرمز، رنگ یک رستوران خاص است، بلکه رنگ عمومی رستوران هاست. در بسیاری از موارد انتخاب رنگ عمومی یک طبقه بندی، نمایانگر ترس از متمایز شدن از دیگران بوده و بر خلاف مسیر صحیح برندسازی است.

مطالعه بفرمایید: