تشویق مردم به چاق شدن

افراد سنگین وزن غالبا پرمصرف تر بوده و اگر به یک برند غذایی وفادار شوند، سود خوبی عاید آن برند خواهد شد. بنابراین طبیعی است که برندی چون تبرک با تبلیغاتی نظیر “لورل و هاردی” به جلب نظر این دسته از مصرف کنندگان بپردازد. تبرک همچنین با دادن جایزه ی بیشتر به اشخاص سنگین تر خواهان آن است که اینگونه افراد احساس بهتری نسبت به وضعیت خود پیدا کنند. با این وجود دو گروه زیر در واکنش به تشویق های تبرک برای افزایش وزن، از این برند فاصله گرفته اند:

 1. گروهی که احساس می کنند تبرک حاضر است به هر قیمتی محصولاتش را بفروشد، حتی به قیمت اضافه وزن مردم.
 2. گروهی که از ترس آنکه مبادا جزء افراد سنگین وزن تلقی شوند از خرید و توصیه ی محصولات تبرک دوری می جویند.

لورل و هاردی در تبلیغات برند تبرک

فروش و برندسازی بر خلاف جهت یکدیگر

بسیار پیش می آید که مدیر یک برند اقدامی موثر در جهت افزایش فروش می کند اما نه تنها ارزش برندش افزایش نمی یابد بلکه کمتر هم می شود. پس لزوما فروش و برندسازی همیشه همراستا نیستند. تبلیغات اخیر تبرک، نمونه ای از این اقدامات بوده و روند بی اعتمادی مردم به تبلیغات تلویزیونی را نیز سرعت خواهد بخشید. (مطالعه بفرمایید: کرم حلزون و کاهش اعتبار تبلیغات تلویزیون)

در هر صورت به نظر می رسد که تبرک سهوا دچار این اشتباه شده باشد و چنانچه به مدیران محترم این برند یادآوری گردد که فعالیت های آنها ممکن است منجر به افزایش چاقی و بیماری های برخواسته از چاقی شده و در بلند مدت زمینه ساز مرگ و میر بیشتر شود؛ لحظه ای در تغییر رویکردشان درنگ نخواهند کرد.

برندها نسبت به همه ی فعالیت ها و همچنین عوارض کوتاه مدت و بلند مدت اقداماتشان مسئول هستند. اگر مردم یک برند را به عنوان برندی بی مسئولیت بشناسند حتی اگر ارائه دهنده ی بهترین محصولات و خدمات باشد باز هم از او دوری خواهند جست.

مشاهده بفرمایید:

 1. خیلی وقته که لورل و هاردی رو پخش نکردن، همینطور چارلی چاپلین رو.
  طوری که فکر میکنم بچه های کوچیک اصلا نمی دونن اینا کی هستن؟

 2. بانظر شماموافق نیستم تمرکزتبلیغ مذکور برروی جایزه این برندبود ومطلقا به طعم یا خواص غذا و اثرات آن اشاره ای نداشت لذا این برداشت ازنظرمن اشتباست…
  البته اشارات شمادرسته امادراین مورد اینهایی که شما گفتین صدق نمیکنه.

 3. این تیکه ی برخلاف هم بودن فروش و برندسازی واسم خیلی جالب بود.
  فرمون هایی که دست لورل و هاردی هست هم این موضوع رو تائید میکنه 🙂
  ممنونم.

 4. اگر مردم یک برند را به عنوان برندی بی مسئولیت بشناسند حتی اگر ارائه دهنده ی بهترین محصولات و خدمات باشد باز هم از او دوری خواهند جست.

 5. شخصا خیلی از تبلیغای تبرک بدم میاد مخصوصا زمانی که می گه: حمییییییید
  واقعا اعصاب خورد کن هست!!!!!!!

 6. موضوع جالبی رو مورد بحث قرار دادید.اما به نظرتون همین تبلیغات باعث فروش بالای محصول نمیشه.شما واقعا فکر میکنید که اونها به فکر افراد چاق یا لاغر هستند.نه…فقط و فقط منافع شرکت رو در نظر دارند.وقتی سیگار ماربورو با یک تبلیغات مرموزانه ضمیر ناخود آگاه مردم رو مورد هجوم قرار داد دولت آمریکا جلوی تبلیغ این سیگار رو در سراسر این کشور گرفت.اما تو ایران صدا و سیما هم به فکر منافع خودش هست و به سلامتی مردم توجهی نمیکنه