چرا برخی برندها Sitelinks کامل ندارند؟

sitelinks چیست؟
گاهی نام یک برند را در گوگل جستجو کرده و علاوه بر آنکه سایت برند را در رتبه اول ملاحظه می کنید، به صفحات مهم آن سایت نیز دسترسی مستقیم دارید، برای نمونه Microsoft را در گوگل جستجو کرده ایم:

نمایش سایت لینکس در جستجوی برند مایکروسافت

چه وبسایت هایی sitelinks میگیرند؟
CTR یکی از مهمترین معیارها برای دریافت sitelinks است، CTR همان میزان کلیک کردن بر روی سایت شماست، اگر ۱۰ نفر “برندسازی اینترنتی” را در گوگل جستجو کنند و ۹ نفرشان به سایت نامینیک وارد شوند، می گوییم CTR سایت نامینیک در این عبارت ۹۰% است؛ به طور معمول سایت ها در جستجوی کلمات و عبارت های عمومی و رقابتی مثل “برندسازی اینترنتی” sitelinks نمیگیرند بلکه در کلماتی sitelinks میگیرند که به خودشان اختصاص دارد، کلماتی نظیر نام برند و آدرس سایت.

چرا سایت برخی از برندهای مطرح sitelinks کامل ندارند؟
شاید سایت شما با عمری کمتر از ۳ ماه sitelinks داشته باشد، در این حالت آیا تعجب نمی کنید که در جستجوی برند BMW یک sitelinks کامل نبینید؟

جستجوی برند بی ام و در گوگل

برخی برندهای مشهور یا sitelinks ندارند و یا آنکه mini-sitelinks دارند، همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می فرمایید اولین سایت و سومین سایت mini-sitelinks یا sitelinks تک خطی دارند، اما علت چیست؟

پاسخ ساده است، چون bmw.com نتوانسته است درصد مناسبی از CTR را به خودش اختصاص دهد، بنابراین علی رغم اعتبار بسیار زیاد در نزد گوگل، از sitelinks کامل محروم شده است؛ درواقع می توان گفت از آنجاییکه BMW چندین وبسایت دارد، کلیک مخاطبان در بین سایت های مختلف پخش شده و زمینه ساز کاهش CTR سایت اصلی شده است.

اما یک علت دیگر هم می تواند مانع از sitelinks کامل برای یک برند شود، عمومی بودن نام برند. برای نمونه نام عمومی “دِی” را در نظر بگیرید، اسم ماهی که جهت بانک، بیمه، سایت خبری و… به کار رفته است، ملاحظه فرمایید:

چستجوی برند بانک دی در گوگل و sitelinks

هرچند عمومی بودن نام “دِی” علت این مساله است اما گاهی یک سایت می تواند حتی با برندی عمومی در گوگل sitelinks بگیرد، نظیر برند عمومی “ملت” که علی رغم آنکه توسط شرکت های مختلفی استفاده می شود اما بانک ملت با قدرت از همه ی آنها در SEO جلو زده و sitelinks را به خود اختصاص داده است:

جستجوی برند بانک ملت در گوگل و سئوی خوب

یک سوال از شما:
سایت نردبان بر خلاف سایت نارنجی sitelinks کامل ندارد، در حالی که مساله ی نردبان با BMW و بانک دی متفاوت است، هرچند نردبان هم به مانند دِی یک نام عمومی است اما هیچ رقیب جدی ای در جستجوی نام برندش ندارد، پس چرا صرفا mini-sitelinks گرفته است؟ حدس شما چیست؟
(مجموعه سایت های نارنجی، نردبان و نگهبان در حال حاضر وجود ندارند.)

٪ نظرات
راه اندازی شده توسط همیار وردپرس