ایده ی سایت وان کار از ۳ سال قبل در ذهن مهدی رحمانی شکل می گیرد، دو سال پیش کارهای اجرایی برای پیاده سازی این سایت شروع شده و از یکسال گذشته یک تیم ۴ نفره کار تولید و ورود محتوا را شروع می کنند. طبیعی است که حاصل یک کار تیمی، سایتی قوی از آب در آید، اما به نظر می رسد که در نحوه معرفی ۱Car اشکالاتی وجود داشته است که در ادامه بررسی خواهند شد.

وبسایت ۱Car پیش از آغاز به کار دو ادعا را در مورد خودش مطرح می نماید:

 1. اولین وبسایت ایرانی دارای گواهینامه ISO
 2. جامع ترین سایت اطلاعات خودروی دنیا

به نظر می رسد ادعاهای مطرح شده از سمت ۱Car کاملا حقیقت داشته و قابل دفاع می باشند، اما این مساله کافی نیست، آنچه فراموش شده است میزان باورپذیری ادعاهاست.

سایت یک خودرو پیش از شروع به کار

زمان مطرح کردن ادعا: مدتی پیش از راه اندازی ۱Car.ir، تبلیغات اینترنتی اش شروع شد، اگر روی تبلیغات کلیک می کردید وارد سایت شده و با تصویر بالا مواجه می شدید.
وقتی پیش از راه اندازی یک سایت به این شیوه از آن صحبت نماییم، مخاطب سطح توقع زیادی از آن پیدا می کند و به طور ناخودآگاه در موضع ایرادگیری قرار میگیرد، منتظر است که سایت شروع به کار نماید تا به آن سر زده و ایراداتش را بیابد، سپس با خود بگوید که: “سایتی با این همه ادعا هنوز فلان مشکل را دارد، ما که ایزو نداریم این مشکل را نداشتیم…” 

زبان مطرح کردن ادعا: روابط عمومی جلب نظر رسانه ها و مردم است، بر خلاف تبلیغات که از زبان خودمان بیان می شود، روابط عمومی آن چیزی است که از زبان رسانه ها و مردم شنیده می شود. بهتر است بیان موفقیت هایمان را در ابتدای مسیر به روابط عمومی بسپاریم نه تبلیغات، به بیان ساده تر کاری کنیم که دیگران در مورد موفقیت های ما صحبت کنند، به عنوان مثال وقتی سایت سیتنا یا ایتنا با انتشار مطلبی در مورد موفقیت ۱Car در زمینه اخذ گواهینامه ایزو بنویسند، پذیرش این مساله برای مخاطب ساده تر خواهد بود، البته سایت های معتبر نارنجی و یک پزشک در روز افتتاح ۱Car متن های تبلیغاتی در مورد این سایت منتشر کرده و صحبت از ایزو و جامعیت را به میان آوردند، متن تبلیغاتی هیچ گاه اعتبار یک خبر واقعی را ندارد اما از آنجاییکه ۱Car ارزش معرفی کردن داشت، همین دو متن تبلیغاتی سرآغاز یک خبرسازی شده و رسانه های زیادی از جمله روزنامه همشهری و روزنامه دنیای اقتصاد خبرهایی در مورد ۱Car منتشر می کنند.

ولی اگر به مطلاب منتشر شده در دنیای اقتصاد و همشهری نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد که هیچ کدام از این رسانه های معتبر نه به “جامع ترین سایت اطلاعات خودرو در دنیا” اشاره ای کرده اند و نه به اولین سایت ایرانی که موفق به اخذ گواهینامه ی ایزو شده است، پس این احتمال وجود دارد که آنها نیز ادعاهای سایت ۱Car را نپذیرفته و فقط در مورد چیزهایی صحبت کرده اند که از آن مطمئن می باشند. در واقع این سایت علی رغم صداقتی که در بیان ادعاهایش داشته در قانع کردن مخاطب چندان موفق نبوده است.

مطلب وان کار در مورد لوگو و برندسازی

تبلیغات اینترنتی: اشتباه دیگر ۱Car تاکید دوباره بر “جامع ترین سایت اطلاعات خودرو در دنیا” در تبلیغات اینترنتی اش بود، این یعنی آنکه ادعایی که توسط رسانه ها و مخاطبین به خوبی مورد پذیرش واقع نشده را با ابزار تبلیغات فریاد کنیم، تبلیغات به تنهایی اعتبار کافی برای بیان ادعاهایی چون جامع ترین در جهان را ندارد. تبلیغات می بایست همسو با روابط عمومی بوده و به دنبالش بدود، وقتی روابط عمومی این دو ادعا را پس زده و قبول نمی کند، تاکید بر آن با ابزار تبلیغات کار بی نتیجه ای خواهد بود.

البته منظور بنده آن نیست که اگر پیامی توسط روابط عمومی پخش شد ما باید تبلیغاتی همسوی با آن تدارک ببینیم، در بسیاری از مواقع نیازی به هزینه کردن برای تبلیغات نیست اما متاسفانه توقع ما از تبلیغات چندین برابر توانایی واقعی این ابزار است، فرض کنیم که رسانه هایی چون دنیای اقتصاد هر دو ادعای ۱Car را پذیرفته اند، آیا در این صورت تاکید بر “جامع ترین سایت اطلاعات خودرو در دنیا” در تبلیغات اینترنتی سودمند خواهد بود یا خیر؟ به مثال زیر توجه کنید:

لوگوی وان کارممکن است شما در یک جمع به بنده اشاره کرده و بگویید آقای حمید توکلی مشاور بسیار خوبی است، حال اگر بنده فورا حرف شما را تائید کرده و بگویم: “بله دوستان، من مشاور فوق العاده ای هستم” افراد حاضر در جمع چه تصوری در مورد بنده خواهند کرد؟ تائید کردن حرف شما، آن را باورپذیرتر می کند یا بالعکس؟ البته بنده می توانم با رعایت شرایط خاصی به گفته ی شما اشاره کرده و اعتماد دیگران را جلب نمایم فقط باید به این نکته توجه داشته باشم که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. من نمی توانم با اطمینان از اینکه هر چه می گویم باورپذیر بوده و باور می شود بی توجه به زمان و مکان و شرایط موجود حرف بزنم، می بایست به چشمان مخاطب توجه کنم، به حرف ها و زبان بدنش و حرکت بعدی ام را با آن وفق دهم. اینها در مورد یک ارتباط حضوری است، در تبلیغات اینترنتی نیز می بایست با نگاه به شرایط و بازخوردها حرکت نموده و در مواقعی سکوت را برگزینیم، یعنی تبلیغات نکنیم، با رعایت همه این نکات است که میتوان تبلیغات اینترنتی را در راستای برندسازی اینترنتی قرار داد.

هدف از نقد ۱Car یا هر سایت دیگری آن است که از اشتباهات یکدیگر درس گرفته و در مسیر برندسازی اینترنتی موفق تر عمل کنیم، با امید پیروزی این سایت ایرانی پیشنهاد میکنم آخرین اخبار ۱Car را مطالعه فرمایید: آخرین خبر از ۱Car.ir

مطلب تکمیلی:
ساعاتی بعد از انتشار مطلب فوق، ۱Car با ثبت یک نظر به آن پاسخ داده است، ضمن تشکر از انتقادپذیری مدیران این برند پیشنهاد میکنم مطالعه بفرمایید.

  • من تازه فهمیدم شما مدیر سایت وان کار هستید، درود بر شما با انتقاد پذیری خوبتون.
   در ضمن تو وان کار گل کاشتید، به تیم ۴ نفره تبریک بگید از طرف من.

 1. تشکر به خاطر بررسی تخصصی، مطمئنا تهیه همچین نقدی خیلی زمانبر بوده.
  به سایت ۱کار سر زدم، واقعا همه چیز در بهترین حالتش بود و شگفت آور.

 2. وان کار رو قبلا با همون شرایطی که وصف کردید دیدم، یعنی از نارنجی واردش شدم و اون تصویری که قبل از افتتاح بود رو دیدم، نمیخوام بگم با روحیه ایرادگیری وارد سایت شدم ولی تمام چیزایی که گفتید رو کاملا باهاش موافقم و حس کردم، البته وان کار بد خودشو معرفی کرده بود و بد نبود ولی واقعا با معرفیش حس خوبی نگرفتم.
  میدونید من فکر میکنم مشکل اصلی از سایت های دروغگو و کذب هست و سایت خوبی مثل وان کار باید با نکاتی که گفتید خودش رو از اون سایتها متفاوت کنه.
  مطلب عالی ای بود و سایت وان کار هم عالیه، پیشنهاد میکنم همه ببینن.

 3. من فکر کنم این همه پیشرفتی که از نظر ظاهری داریم تو سایت ۱Car میبینیم، الان بیشتر از چهار نفر نیرو میخواد!! چون نسبت به اولها واقعاً خیلی عوض شده!

 4. یک خودرو یکی از اون سایت هایی هست که واقعا روش کار شده، خیلی تر و تمیزه
  از توضیحات ساده شما ممنونم، همین چند روز پیش یک مطلبی در مورد برندسازی خواندم احساس بی سوادی بهم دست داد، هیچی نفهمیدم.

 5. نقد بسیار جالبی بود
  البته سایت ۱CAR واقعا سایت خوش ساختی است
  جای خوش حالی دارد که سایتهای خوش ساخت و ارزشمند این چنینی در عرصه نت فارسی وارد کار شده اند
  از مطالب خوبتان و نقد در خور تاملتان ممنون

 6. حمید جان مطلب بسیار جالبی بود. سایت ۱car را که دیدم در نگاه اول فکرکردم که مشابه سایت های وردپرسی طراحی شده اما امکانات آن را که دیدم متوجه شدم بعید هست که با وردپرس طراحی شده باشد و متوجه شدم که با دات نت طراحی شده. در کل سایت جالبی بود و تحلیل جالبتری از طرف شما.
  موفق باشید

 7. بله البته این است کپی سایت irancardb.com است که سال ۸۸ تا ۹۰ توسط من طراحی و پیاده سازی شده بود . که به دلیل هزینه سنگین سرور و نبود اسپانسر آن را کنار گذاشتم .

 8. حمید جان خیلی ممنون از مطالب خوبتون. خیلی به نکته های خوبی اشاره کرده بودین.

 9. حمید توکلی خودتییییییییییییییییی؟

  در به در دنبالت می گشتم. کجا بودی این چند سال؟
  چه خاطراتی داشتیم از سال ۸۶ یادش به خیر توی همکلاسی. حالا که بهش فکر می کنم اشک توو چشام جمع میشه. پیامکت به دستم رسید در مورد اون اجماع فروردین ۹۲ ولی حیف شد نتونستم بیام.

  سلام برسون. ایشالا بتونم یه روز ببینمت. خیلی دلم برات تنگ شده ۴ – ۵ ساله که ندیدمت. یادش به خیر جوونیمون توو خواجه نصیر چه دورانی داشتیم .دیگه بر نمی گرده . موفق باشی برادر.
  به پویا و بقیه هم سلام برسون.میام پیداتون می کنم رفیق.