دوست عزیزی با ارسال نظر پرسیده اند: آیا اینکه تصور کنیم روزی بدون گوگل و فیس بوک میشه برندسازی اینترنتی کرد، تصور عاقلانه ای هست؟
آیا برندسازی اینترنتی چیزی جز سئو و شبکه های اجتماعی هم هست؟

برندسازی اینترنتی بدون گوگلحمید توکلی: دوست عزیزم، نیازی به تصور نیست، یاهو یکی از ده ها برند اینترنتی است که بدون گوگل و فیس بوک ساخته شده است، گوگل بدون فعالیت در فیس بوک به برند تبدیل شده است و فیس بوک نیز بدون نیاز به سئو مسیر مبدل شدن به برند را پیموده است، همین چند مثال کافی است برای اثبات اینکه برندسازی اینترنتی محتاج گوگل و شبکه های اجتماعی نیست.

برخی افراد به اشتباه تصور می کنند که فعالیت در شبکه های اجتماعی به معنای برندسازی اینترنتی است، غافل از آنکه بسیاری از آنها بیش از آنکه از شبکه های اجتماعی بهره برداری کنند مورد بهره برداری قرار میگیرند، اگر شبکه های اجتماعی نظر مدیران سایت ها را جلب نمی کردند، امروز شما لوگوی آنها را در هر سایتی مشاهده نمی کردید، بهتر است برای برندسازی اینترنتی به جای تاکید در استفاده از شبکه های اجتماعی و گوگل از شیوه های برندسازی آنها درس بگیریم و به این سوال فکر کنیم که چطور می توان کاری کرد که مدیران سایت های مختلف با هدف حمایت از خودشان، لینک و لوگوی ما را در سایتشان قرار دهند؟

شبکه های اجتماعیبنده تاثیرات مثبت موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی را رد نمی کنم اما آنها فقط ابزار هستند، یک تعمیرکار با استفاده از ابزارهایش می تواند یک تلویزیون را تعمیر کند اما اگر کودکی با همین ابزارها بازی کند تلویزیون سالم را هم از بین خواهد برد، پس ابزار بدون دانش تعمیر به درد نمی خورد، منظور از دانش تعمیر، صرفا دانش استفاده از ابزارها نیست، ممکن است شما نحوه ی استفاده از سیم چین، پیچ گوشی، هویه و …. را به خوبی بدانید اما باز هم قادر به استفاده ی هماهنگ از آنها در راستای تعمیر تلویزیون نباشید.

برای درک بهتر برندسازی اینترنتی، کتاب برندسازی اینترنتی را مطالعه فرمایید و به مطلب “برندسازی نامینیک با طبقه بندی جدید” نیز نگاهی بیاندازید.